(ang.: World Book and Copyright Day).

W historii literatury światowej dzień 23 kwietnia stanowi symboliczną datę, gdyż właśnie 23 kwietnia urodzili się lub odeszli z tego świata wybitni pisarze tacy jak Miguel de Cervantes (1616r.), William Shakespeare (1616r.), L’Inca  Garcilaso de la Vega (1616r.), Maurice Druon, islandzki noblista Halldrór Kiljan Laxness, Rosjanin Vladimir Nabokov, Katalończyk Josep Pla czy Kolumbijczyk Manuel Mejia Vallejo.

Na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców, Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła – w 1995r. na 28. sesji – 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, mającym na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego, smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W dniu św. Jerzego, patrona regionu, książka

i róża stanowią tradycyjny podarunek – wyraz sympatii do obdarowywanej osoby.

Obecnie każdy,  kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje wraz z nią kwiat.

Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, w większości krajów od 1996, a od 2007 roku – także w Polsce. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na książki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży.

W Hiszpanii 23 kwietnia król wręcza najważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes. Nagrodę funduje hiszpański minister kultury. Patronuje jej Miguel de Cervantes, autor barokowej powieści Don Quijote – Don Kichote z La Manchy (pełny tytuł: Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy; hiszp. El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha). Nagroda jest przyznawana w ostatnich miesiącach roku i wręczana 23 kwietnia roku następnego, w rocznicę śmierci Cervantesa, w Alcalá de Henares, rodzinnym mieście wielkiego pisarza.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds.Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskichna całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

W Polsce czerwcu 2008 roku powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców, utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki. Są to: Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Komitet Porozumiewawczy został powołany w celu integrowania działań na rzecz promocji czytelnictwa, w tym akcji związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W ostatnich latach poszczególne stowarzyszenia należące do Komitetu Porozumiewawczego podejmowały różnorodne działania związane z upowszechnieniem książki i czytelnictwa, dostosowując ich kształt i charakter do wypracowanego wspólnie celu. Wiele z tych przedsięwzięć zyskało rangę wydarzeń o wysokiej użyteczności społecznej. Takie akcje jak: Tydzień Bibliotek, Apetyt na czytanie, Przyłapani na czytaniu czy Dyskusyjne Kluby Książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem i obejmują swoim oddziaływaniem różne grupy społeczne i wiekowe w całej Polsce.

Światową Stolicą Książki jest w 2013 roku Bangkok, który otrzymał tę zaszczytną funkcje w zamian za rozwijany tam program promocji czytelnictwa wśród ludzi młodych oraz osób ze środowisk najbiedniejszych, marginalizowanych. W ubiegłym roku Światową Stolicą Książki był Erewań, stolica Armenii. O wyborze miasta na Stolicę Książki decyduje przedstawiony przez nie program promocji książek i czytelnictwa oraz dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie. Wyboru dokonuje międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA-UIE), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotakarzy (IFLA) oraz UNESCO.

Źródła (stan na dzień 19.04.2013r.):

http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

http://www.pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki.html

http://www.pik.org.pl/komunikaty,komunikat_564.html

http://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-1/

http://www.unesco.org/new/en/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/world-book-and-copyright-day-2012

http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,79704,%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich.html?locale=pl_PL

http://legalnakultura.pl/pl/strefa-wydarzen/polecamy/archiwum-polecamy/news/26,23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich

http://miedzychod.pbp.poznan.pl/?23.-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich,63