Cała społeczność ZST im. Bohaterów Września w Jaśle wzięła udział w XII edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Poprzez rejestrację na Oficjalnej Stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej1 dołączyliśmy do szerokiego grona uczestników akcji, którzy odpowiedzieli na apel Głowy Państwa i zgłosili swój akces w tym ogólnopolskim wydarzeniu, promującym czytelnictwo oraz znajomość klasyki literatury narodowej.

Ponieważ rok 2023 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Powstania Styczniowego nadarzyła się doskonała sposobność, by pochylić się nad jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej, podejmującym tematykę Postania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w bieżącym roku.

Z tej okazji odbyła się w naszej szkole audycja radiowa, którą pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza przygotowali uczniowie odpowiedzialni za radiowęzeł szkolny – Patryk Kamiński, Kacper Misiołek i Patryk Czech z kl. 3Tc.

W trakcie audycji wysłuchaliśmy fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, ścieżki dźwiękowej (autorstwa Andrzeja Kurylewicza) z filmowej adaptacji książki  oraz staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”, która w czasach Powstania 1863 r. była szczególnie popularna.

Prezydent RP – Pan Andrzej Duda - tradycyjnie skierował przesłanie do wszystkich Polaków, zachęcając ich do współtworzenia akcji. Czytamy w nim:

„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Podczas Narodowego Czytania towarzyszyły uczniom egzemplarze „Nad Niemnem”, zakupione w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.  Wychowankowie czynnie włączyli się w akcję, a regały biblioteczne z powieścią Orzeszkowej świeciły pustkami.

Na koniec pragniemy nadmienić, że w kolejnym roku - podczas Narodowego Czytania 2024 – zagłębimy się w lekturę dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Już dziś zapraszamy Was na XIII edycję!

PS Serdecznie dziękuję całej społeczności szkolnej za współtworzenie akcji. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem p. mgr  Joanny Dybaś oraz p. mgr Edyty Rutyny za wsparcie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Na wyróżnienie w tym miejscu zasługują również uczniowie kl. 2Tc i 3Td, którzy aktywnie włączyli się w czytanie dzieła.

oprac. M. Jachym - nauczyciel bibliotekarz

1 Uczestnicy akcji, Oficjalna Strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem/uczestnicy-akcji/zespol-szkol-technicznych-im-bohaterow-wrzesnia-w-jasle,32592