Corocznie 29 września obchodzimy w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony w 2001 r. przez Polską Izbę Książki. A dlaczego akurat wtedy?...

Ponieważ ma to związek z datą urodzin Janiny Porazińskiej – polskiej poetki, prozaiczki, redaktorki i tłumaczki, która przyszła na świat 29 września 1888 r.

O zaletach czytania w ogóle, a w tym wypadku – o korzyściach czytania na głos – można by pisać wiele: dotlenia, pogłębia relację z drugą osobą, zwiększa zasób słownictwa, uspokaja rytm serca etc.

Mając to wszystko na uwadze, również młodzież naszej szkoły dołączyła do tegorocznych obchodów ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Podczas lekcji bibliotecznej w kl. 1Tc uczniowie słuchali fragmentów książki Tim’a Guénard’a pt. „Silniejszy od nienawiści”, czytanej przez nauczyciela bibliotekarza.

Poruszająca autobiografia byłego francuskiego boksera, któremu (dzięki wytrwałości i pomocy dobrych ludzi) udało się wyzwolić z zaklętego kręgu rodzinnej przemocy, to pełna nadziei historia mężczyzny diametralnie zmieniającego swoje życie. Utwór niesie ze sobą ważne przesłanie, że nienawiść - jaka pozostaje w człowieku po traumatycznych przejściach - może zostać uleczona przez miłość, która jest sobie w stanie poradzić nawet z najcięższymi ranami.

Książka T. Guénard’a pt. „Silniejszy od nienawiści” to nowość w bibliotece szkolnej. Została zakupiona w ramach dotacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025”. Serdecznie polecamy!

  oprac. M Jachym - nauczyciel bibliotekarz