XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża. Portrety” dobiegł końca. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia we wspólnych wyjściach z nauczycielem bibliotekarzem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. To tam (w dniach 26 września - 13 października br. o godz. 17.00) odbywały się spotkania z festiwalowymi gośćmi - współczesnymi twórcami i autorami książek.

Na temat mniejszych miast i przyczyn ich opuszczania przez młodych ludzi rozmawialiśmy z Markiem Szymaniakiem - dziennikarzem i reporterem. Wszystko to w kontekście jego reportażowej książki pt. „Zapaść”, która stanowi próbę odpowiedzi na genezę tego zjawiska.

Po zakończeniu głównej części spotkania można było osobiście porozmawiać z autorem i wymienić się uwagami, bądź też poprosić o autograf lub pamiątkowy wpis.

Więcej informacji na ten temat pod linkiem https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Festiwal-Reporterskie-tropy-Marka-Szymaniaka

Z kolei spotkanie z rzeszowskim poetą i adwokatem Dariuszem Pado (w dniu 9 października br.) poświęcone było polsko-ukraińskiemu projektowi artystycznemu pt. „Akwarele/karabele”

W nawiązaniu do nazwy, "akwarele" to obrazy namalowane przez lwowskiego ikonopisarza Danylo Movchana, będące plastycznym zapisem wojennej codzienności na Ukrainie i formą ekspresji twórcy. Zaś "karabele" to broń słowna - określenie wierszy autorstwa Dariusza Pado, które odnoszą się bezpośrednio do plastycznych wizji Movchana.

Najkrócej rzecz ujmując, słowo i obraz nierozerwalnie splotły się w tym projekcie, stanowiąc swoistą odpowiedź - protest przeciwko wojnie. Są poetycko - plastyczną formą walki obydwu twórców (prywatnie przyjaciół) i przypomnieniem o tym, co od 24 lutego 2022 r. dzieje się u naszego wschodniego sąsiada.

Recytacja poezji w absolutnej ciszy i półmroku sali offowej JDK, połączona z prezentacją multimedialną akwareli Movchana, wywarła na słuchaczach niesamowite wrażenie tak, że w niejednym oku zakręciła się łza...

Więcej na ten temat na stronie organizatora https://strona.mbp.jaslo.pl/pl/a/Festiwal-Sztuka-nie-zbawia-swiata-ale-jest-proba-poradzenia-sobie-z-jego-okrucienstwem

oprac. Maria Jachym - nauczyciel bibliotekarz

zdjęcia twórców: archiwum MBP w Jaśle

PS Serdecznie dziękuję p. Elżbiecie Sławniak Kierownik Działu Informacyjno - Regionalnego MBP w Jaśle za udostępnienie zdjęć ze spotkań autorskich.