Skromna, dziewięcioosobowa rodzina Ulmów z niewielkiej wsi Markowa na Podkarpaciu jest dziś znana na całym świecie. W dniu 10 września 2023 r. odbyła się beatyfikacja Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga pociech: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi, w tym dziecka narodzonego w chwili męczeństwa matki.

Za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej - udzielenie im pomocy i schronienia we własnym domu – Ulmowie zostali bestialsko zamordowani przez niemieckich oprawców. W okrutnych czasach zagłady do końca pozostali ludźmi, dając świadectwo miłości bliźniego, bowiem: „…nie ma większej miłości od tejgdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Temu zagadnieniu poświęcony był projekt edukacyjny, który w kl. 1 Em, 2 Tb, 2 Tf i 3 Em zrealizował nauczyciel katechetap. mgr Andrzej Kras. Jego celem była promocja książki pt. „Rodzina Ulmów. Droga do świętości”, na podstawie której uczniowie poznali historię Sprawiedliwych z Markowej, czytając fragmenty, oglądając fotografie oraz przeglądając stronę Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

„Jan Paweł II – cywilizacja miłości” to drugi projekt przeprowadzony z wykorzystaniem nowo zakupionej literatury religijnej. Został zrealizowany w kl. 1 El, 2 El, 2 Sa oraz 4 Tc z okazji obchodów XXIII Dnia Papieskiego. Tym razem prezentacja i promocja dotyczyła książek związanych z osobą i rodziną Papieża Polaka, zarówno z kolekcji prywatnej nauczyciela katechety jak i zasobów biblioteki szkolnej.  W szczególności nowych pozycji autorstwa Mileny Kindziuk -  „Emilia i Karol  Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II” oraz „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II” .

Dzięki tym pozycjom została ukazana rola i wpływ domu rodzinnego Wojtyłów na życie przyszłego Papieża. Wspólnie czytano fragmenty opisujące silne więzi i relację Karola z ojcem oraz bratem. Oglądano archiwalne fotografie zamieszczone w książkach M. Kindziuk. Zorganizowano wirtualny spacer po Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Przeprowadzono dyskusję klasową na temat: „Jan Paweł II - autorytet młodzieży”. Zwieńczeniem zaś projektu było przygotowanie szkolnej audycji z okazji Dnia Papieskiego, którą społeczność ZST mogła wysłuchać za pośrednictwem radiowęzła.

Obydwa projekty zostały przeprowadzone w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”, a wszystkie wymienione nowości wydawnicze zostały zakupione w ramach tejże dotacji i są dostępne do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do lektury!

oprac. Andrzej Kras - nauczyciel katecheta oraz Maria Jachym - nauczyciel bibliotekarz