Annie Ernaux to współczesna francuska pisarka, która 10 grudnia 2022 r. została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla. Akademia Szwedzka przyznała jej to prestiżowe wyróżnienie: „…za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Jej autobiograficzna powieść pt. „Lata” zdobyła liczne międzynarodowe nagrody literackie i była nominowana do Nagrody Bookera. Dlatego nie mogło jej zabraknąć w księgozbiorze naszej biblioteki.

Autorka wydała tę książkę w wieku 68 lat, będąc kobietą dojrzałą i spełnioną, która z charakterystyczną dla tego wieku mądrością i spokojem opisuje swoje dotychczasowe życie – od czasów sielskiego dzieciństwa aż po tzw. wczesną starość, kiedy to zapisuje ostatnie zdanie na kartach swojej powieści.

„Uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie” – takimi słowami kończy swoje „Lata” i taki cel przyświeca całej książce. Annie Ernaux zamyka w niej – czego ma świadomość – większą część swojego życia, które odeszło i nigdy już nie wróci... Zawiera tu wspomnienia osób, których dawno już nie ma; miejsc, które zmieniły się nie do poznania; słów, które zostały wypowiedziane i których cofnąć się nie da oraz chwil, które bezpowrotnie uleciały w przeszłość… I tak jak my dzisiaj, oglądając zdjęcia w rodzinnych albumach, patrzymy na twarze dziadków zmarłych pół wieku temu albo nieżyjących rodziców, sąsiadów, krewnych czy też kolegów ze szkolnej ławy, tak: „I my będziemy pewnego dnia we wspomnieniu naszych dzieci pośród wnuków i ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili”.

Biblioteka ZST serdecznie poleca!